RENAULT Megane 1.9 dCi130 specifications — approved in Switzerland
130.6 HP
Max power
300.0 Nm
Max torque
205 km/h
Top speed
1 385 kg
Curb weight
1RB386
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.6 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F9Q N8 |
| Curb weight | 1 385 kg |
| Gross weight | 1 874 kg |
| Length | 4 559 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 468 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 137.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 225/40ZR18 92W: 7.5 - 8.25x18 DP49 - 65 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 690 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 22/03/2011 |
| Type approval no. | 1RB386 |
1RB336
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.6 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F9Q N8 |
| Curb weight | 1 385 kg |
| Gross weight | 1 862 kg |
| Length | 4 559 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 468 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 135.0 g/km |
| Consumption | 5.10 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/50R17 89H: 7.0x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 690 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 03/01/2011 |
| Type approval no. | 1RB336 |