RENAULT Mégane 1.9dCi specifications — approved in Switzerland
130.6 HP
Max power
300.0 Nm
Max torque
200 km/h
Top speed
1 325 kg
Curb weight
1XA562
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.15 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F9QE8 / F9QK8 |
| Curb weight | 1 325 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 4 209 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 625 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 148.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.50x15 DP45 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H/V: 6.50x16 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 18/04/2007 |
| Type approval no. | 1XA562 |
1RA756
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 197 km/h |
| Weight/power ratio | 10.26 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F9QJ8 |
| Curb weight | 1 340 kg |
| Gross weight | 1 815 kg |
| Length | 4 209 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 625 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.50x15 DP45 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H/V: 6.50x16 DP49 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 25/11/2005 |
| Type approval no. | 1RA756 |
1RA757
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 11.52 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F9QJ8 |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 1 885 kg |
| Length | 4 355 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 404 mm |
| Wheelbase | 2 522 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 180.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.50x15 DP45 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H/V: 6.50x16 DP49 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 25/11/2005 |
| Type approval no. | 1RA757 |
1RA758
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 197 km/h |
| Weight/power ratio | 10.64 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F9QJ8 |
| Curb weight | 1 390 kg |
| Gross weight | 1 890 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 467 mm |
| Wheelbase | 2 686 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 180.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.50x15 DP45 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H/V: 6.50x16 DP49 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 25/11/2005 |
| Type approval no. | 1RA758 |
1RA669
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.15 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F9QE8 / F9QK8 |
| Curb weight | 1 325 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 4 209 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 625 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.50x15 DP45 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H/V: 6.50x16 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 20/12/2004 |
| Type approval no. | 1RA669 |