RENAULT Megane 2.0 specifications — approved in Switzerland
140.1 HP
Max power
195.0 Nm
Max torque
195 km/h
Top speed
1 350 kg
Curb weight
1XC854
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 195.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed |
| 195 km/h |
| Weight/power ratio | 9.64 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M4R F7 |
| Curb weight | 1 350 kg |
| Gross weight | 1 777 kg |
| Length | 4 295 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 423 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91H: 6,5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6,5x16 DP47 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 11/04/2012 |
| Type approval no. | 1XC854 |
1XB980
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 195.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 9.64 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M4R F7 |
| Curb weight | 1 350 kg |
| Gross weight | 1 783 kg |
| Length | 4 295 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 423 mm |
| Wheelbase | 2 641 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91H: 6,5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6,5x16 DP47 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 16/08/2011 |
| Type approval no. | 1XB980 |
1RB177
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 195.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 9.64 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M4R F7 |
| Curb weight | 1 350 kg |
| Gross weight | 1 777 kg |
| Length | 4 295 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 423 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91H: 6,5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6,5x16 DP47 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 07/12/2009 |
| Type approval no. | 1RB177 |
1RB176
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 195.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 10.06 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M4R F7 |
| Curb weight | 1 410 kg |
| Gross weight | 1 840 kg |
| Length | 4 559 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 468 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91H: 6,5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6,5x16 DP47 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 07/12/2009 |
| Type approval no. | 1RB176 |
1XA897
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 195.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 9.64 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M4R F7 |
| Curb weight | 1 350 kg |
| Gross weight | 1 777 kg |
| Length | 4 295 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 423 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 176.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91H: 6,5x15 DP43 / |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6,5x16 DP47 / |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 03/12/2009 |
| Type approval no. | 1XA897 |
1RB101
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 195.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 10.06 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M4R F7 |
| Curb weight | 1 410 kg |
| Gross weight | 1 840 kg |
| Length | 4 559 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 468 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 174.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP47 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 01/04/2009 |
| Type approval no. | 1RB101 |
1RA954
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 195.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 9.64 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M4R F7 |
| Curb weight | 1 350 kg |
| Gross weight | 1 777 kg |
| Length | 4 295 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 423 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 176.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91H: 6,5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6,5x16 DP47 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 05/11/2008 |
| Type approval no. | 1RA954 |