RENAULT Mégane 2.0 16V specifications — approved in Switzerland
163.2 HP
Max power
270.0 Nm
Max torque
220 km/h
Top speed
1 490 kg
Curb weight
1RA624
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed |
| 220 km/h |
| Weight/power ratio | 9.13 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F4R37 |
| Curb weight | 1 490 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 355 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 404 mm |
| Wheelbase | 2 522 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 191.0 g/km |
| Consumption | 8.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 91H/V: 6.50x16 DP49 |
| Tires (option) | 205/50R17 89V/W: 6.50x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/05/2004 |
| Type approval no. | 1RA624 |
1RA610
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 9.13 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F4R37 |
| Curb weight | 1 490 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 355 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 404 mm |
| Wheelbase | 2 522 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 189.0 g/km |
| Consumption | 7.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 91H/V: 6.50x16 DP49 |
| Tires (option) | 205/50R17 89V/W: 6.50x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 19/02/2004 |
| Type approval no. | 1RA610 |
1RA465
| Power | 138.0 HP (101.5 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 191.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 8.95 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F4RC7 |
| Curb weight | 1 235 kg |
| Gross weight | 1 570 kg |
| Length | 4 082 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 368 mm |
| Wheelbase | 2 461 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 177.0 g/km |
| Consumption | 7.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/50R16 84V: 6.50x16 DP44 |
| Tires (option) | 185/55R15 81H/85H M+S: 6.00x15 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 615 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 11/01/2002 |
| Type approval no. | 1RA465 |
1XA463
| Power | 134.0 HP (98.5 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 191.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 202 km/h |
| Weight/power ratio | 10.07 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F4R?7 |
| Curb weight | 1 350 kg |
| Gross weight | 1 825 kg |
| Length | 4 498 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 2 686 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 191.0 g/km |
| Consumption | 8.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 91H/V: 6.50x16 DP49 |
| Tires (option) | 205/50R17 89V/W: 6.50x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 14/08/2006 |
| Type approval no. | 1XA463 |
1XA157
| Power | 134.0 HP (98.5 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 191.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.93 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F4RZ7 |
| Curb weight | 1 465 kg |
| Gross weight | 1 845 kg |
| Length | 4 355 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 404 mm |
| Wheelbase | 2 522 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 196.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 91H/V: 6.50x16 DP49 |
| Tires (option) | 205/50R17 89V/W: 6.50x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 09/02/2005 |
| Type approval no. | 1XA157 |
1RA560
| Power | 134.0 HP (98.5 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 191.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.93 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F4R?7 |
| Curb weight | 1 465 kg |
| Gross weight | 1 845 kg |
| Length | 4 355 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 404 mm |
| Wheelbase | 2 522 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 196.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 91H/V: 6.50x16 DP49 |
| Tires (option) | 205/50R17 89V/W: 6.50x17 DP49 |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 15/08/2003 |
| Type approval no. | 1RA560 |
1RA520
| Power | 134.0 HP (98.5 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 191.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 198 km/h |
| Weight/power ratio | 10.19 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F4R?7 |
| Curb weight | 1 365 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 467 mm |
| Wheelbase | 2 686 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 191.0 g/km |
| Consumption | 8.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 91H/V: 6.50x16 DP49 |
| Tires (option) | 205/50R17 89V/W: 6.50x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 350 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 02/05/2003 |
| Type approval no. | 1RA520 |
1RA514
| Power | 134.0 HP (98.5 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 191.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 202 km/h |
| Weight/power ratio | 10.07 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F4R?7 |
| Curb weight | 1 350 kg |
| Gross weight | 1 825 kg |
| Length | 4 498 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 2 686 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 191.0 g/km |
| Consumption | 8.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 91H/V: 6.50x16 DP49 |
| Tires (option) | 205/50R17 89V/W: 6.50x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 02/05/2003 |
| Type approval no. | 1RA514 |
1RA511
| Power | 134.0 HP (98.5 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 191.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 9.74 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F4R?7 |
| Curb weight | 1 305 kg |
| Gross weight | 1 770 kg |
| Length | 4 209 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 625 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 191.0 g/km |
| Consumption | 8.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 91H/V: 6.50x16 DP49 |
| Tires (option) | 205/50R17 89V/W: 6.50x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 02/05/2003 |
| Type approval no. | 1RA511 |
1RA485
| Power | 134.0 HP (98.5 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 191.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 9.74 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F4R?7 |
| Curb weight | 1 305 kg |
| Gross weight | 1 770 kg |
| Length | 4 209 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 625 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 191.0 g/km |
| Consumption | 8.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 91H/V: 6.50x16 DP49 |
| Tires (option) | 205/50R17 89V/W: 6.50x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 27/09/2002 |
| Type approval no. | 1RA485 |