RENAULT Megane 2.0 CVT specifications — approved in Switzerland
140.1 HP
Max power
195.0 Nm
Max torque
195 km/h
Top speed
1 360 kg
Curb weight
1XC682
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 195.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed |
| 195 km/h |
| Weight/power ratio | 9.71 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M4R F7 |
| Curb weight | 1 360 kg |
| Gross weight | 1 840 kg |
| Length | 4 559 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 468 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP47 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 15/02/2012 |
| Type approval no. | 1XC682 |
1RB335
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 195.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 9.71 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M4R F7 |
| Curb weight | 1 360 kg |
| Gross weight | 1 840 kg |
| Length | 4 559 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 468 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP47 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 03/01/2011 |
| Type approval no. | 1RB335 |