RENAULT Megane 2.0 dCi150 specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
360.0 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
1 472 kg
Curb weight
1RB744
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.84 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9R C6 |
| Curb weight | 1 472 kg |
| Gross weight | 1 894 kg |
| Length | 4 295 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 423 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/45R17 94V: 7x17 DP49 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 26/09/2012 |
| Type approval no. | 1RB744 |
1RB758
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.79 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9R C6 |
| Curb weight | 1 465 kg |
| Gross weight | 1 944 kg |
| Length | 4 559 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 468 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/45R17 94V: 7x17 DP49 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 26/09/2012 |
| Type approval no. | 1RB758 |
1RB334
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.79 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9R C6 |
| Curb weight | 1 465 kg |
| Gross weight | 1 944 kg |
| Length | 4 559 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 468 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/45R17 94V: 7x17 DP49 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 03/01/2011 |
| Type approval no. | 1RB334 |