RENAULT Megane 2.0 dCi160 specifications — approved in Switzerland
160.5 HP
Max power
380.0 Nm
Max torque
215 km/h
Top speed
1 435 kg
Curb weight
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 215 km/h |
| Weight/power ratio | 8.94 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9R B6 |
| Curb weight | 1 435 kg |
| Gross weight | 1 914 kg |
| Length | 4 559 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 468 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 225/45R17 94V: 7x17 DP49 |
| Tires (option) | 225/40ZR18 92W: 7.5, 8.00, 8.25x18 DP49-65 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 715 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 03/01/2011 |
| Type approval no. | 1RB333 |