RENAULT Mégane Berl. 1.4 specifications — approved in Switzerland
95.2 HP
Max power
127.0 Nm
Max torque
185 km/h
Top speed
1 155 kg
Curb weight
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 127.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 12.13 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K4JC7 |
| Curb weight | 1 155 kg |
| Gross weight | 1 595 kg |
| Length | 4 164 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 567 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 165.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.50x14 DP36 (seulement avec freins à disque-d= max. 259mm) |
| Tires (option) | 185/55R15 81H/V: 6.00x15 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 1 250 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 575 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 03/10/2000 |
| Type approval no. | 1RA378 |