RENAULT Mégane Break 1.6 specifications — approved in Switzerland
107.4 HP
Max power
148.0 Nm
Max torque
185 km/h
Top speed
1 265 kg
Curb weight
| Power | 107.4 HP (79.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 148.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 11.78 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K4MB7 |
| Curb weight | 1 265 kg |
| Gross weight | 1 725 kg |
| Length | 4 437 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 567 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 185/60R15 84H: 6.00x15 DP43 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 03/10/2000 |
| Type approval no. | 1RA384 |