RENAULT Mégane Break 1.8 specifications — approved in Switzerland
115.6 HP
Max power
164.0 Nm
Max torque
197 km/h
Top speed
1 285 kg
Curb weight
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 164.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 197 km/h |
| Weight/power ratio | 11.12 kg/HP |
| Displacement | 1 783 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F4PB7 |
| Curb weight | 1 285 kg |
| Gross weight | 1 745 kg |
| Length | 4 437 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 567 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 180.0 g/km |
| Consumption | 7.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/60R15 84H: 6.00x15 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 350 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 640 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 02/11/2000 |
| Type approval no. | 1RA393 |