RENAULT Mégane Coupé 1.6 specifications — approved in Switzerland
107.4 HP
Max power
148.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
1 165 kg
Curb weight
1RA379
| Power | 107.4 HP (79.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 148.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 10.85 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K4MB7 |
| Curb weight | 1 165 kg |
| Gross weight | 1 535 kg |
| Length | 3 967 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 366 mm |
| Wheelbase | 2 457 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 170.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 185/60R15 84H: 6.00x15 DP43 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 03/10/2000 |
| Type approval no. | 1RA379 |
1RA116
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 137.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 187 km/h |
| Weight/power ratio | 12.08 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K7MA7 |
| Curb weight | 1 085 kg |
| Gross weight | 1 495 kg |
| Length | 3 931 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 366 mm |
| Wheelbase | 2 457 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 176.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 175/70R13 82T: 5.50x13 DP36 |
| Tires (option) | 175/65R14 82T: 5.50x14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 540 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 13/02/1996 |
| Type approval no. | 1RA116 |