RENAULT Megane GT dCi160 specifications — approved in Switzerland
160.5 HP
Max power
380.0 Nm
Max torque
215 km/h
Top speed
1 700 kg
Curb weight
1RB683
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 215 km/h |
| Weight/power ratio | 10.59 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9R B6 |
| Curb weight | 1 700 kg |
| Gross weight | 1 991 kg |
| Length | 4 485 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 2 609 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/45R17 94V: 7x17 DP49 |
| Tires (option) | 225/40ZR18 92W: 7.5, 8.00, 8.25x18 DP49-65 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 17/08/2012 |
| Type approval no. | 1RB683 |
1RB202
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 215 km/h |
| Weight/power ratio | 10.59 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9R B6 |
| Curb weight | 1 700 kg |
| Gross weight | 1 991 kg |
| Length | 4 485 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 2 609 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/45R17 94V: 7x17 DP49 |
| Tires (option) | 225/40ZR18 92W: 7.5, 8.00, 8.25x18 DP49-65 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 09/03/2010 |
| Type approval no. | 1RB202 |