RENAULT Mégane II 1.4 16V specifications — approved in Switzerland
97.9 HP
Max power
127.0 Nm
Max torque
183 km/h
Top speed
1 220 kg
Curb weight
1RA708
| Power | 97.9 HP (72.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 127.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed |
| 183 km/h |
| Weight/power ratio | 12.46 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K4JD7 |
| Curb weight | 1 220 kg |
| Gross weight | 1 695 kg |
| Length | 4 209 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 625 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 165.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.50x15 DP45 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H/V: 6.50x16 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 14/07/2005 |
| Type approval no. | 1RA708 |
1RA712
| Power | 97.9 HP (72.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 127.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 12.92 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K4JD7 |
| Curb weight | 1 265 kg |
| Gross weight | 1 740 kg |
| Length | 4 498 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 2 686 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 165.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91T/H: 6.50x15 DP45 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H/V: 6.50x16 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 14/07/2005 |
| Type approval no. | 1RA712 |
1RA719
| Power | 97.9 HP (72.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 127.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 181 km/h |
| Weight/power ratio | 13.13 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K4JD7 |
| Curb weight | 1 285 kg |
| Gross weight | 1 790 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 467 mm |
| Wheelbase | 2 686 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 166.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91T/H: 6.50x15 DP45 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H/V: 6.50x16 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 14/07/2005 |
| Type approval no. | 1RA719 |
1RA532
| Power | 97.9 HP (72.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 127.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 12.92 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K4JD7 |
| Curb weight | 1 265 kg |
| Gross weight | 1 740 kg |
| Length | 4 498 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 2 686 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 165.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91T/H: 6.50x15 DP45 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H/V: 6.50x16 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 11/07/2003 |
| Type approval no. | 1RA532 |
1RA516
| Power | 97.9 HP (72.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 127.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 181 km/h |
| Weight/power ratio | 13.13 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K4JD7 |
| Curb weight | 1 285 kg |
| Gross weight | 1 790 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 467 mm |
| Wheelbase | 2 686 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 166.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91T/H: 6.50x15 DP45 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H/V: 6.50x16 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 02/05/2003 |
| Type approval no. | 1RA516 |
1RA487
| Power | 97.9 HP (72.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 127.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 183 km/h |
| Weight/power ratio | 12.46 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K4JD7 |
| Curb weight | 1 220 kg |
| Gross weight | 1 695 kg |
| Length | 4 209 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 625 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 165.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.50x15 DP45 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H/V: 6.50x16 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 27/09/2002 |
| Type approval no. | 1RA487 |