RENAULT Mégane II 1.5dCi specifications — approved in Switzerland
100.6 HP
Max power
200.0 Nm
Max torque
179 km/h
Top speed
1 250 kg
Curb weight
1RA565
| Power | 100.6 HP (74.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed |
| 179 km/h |
| Weight/power ratio | 12.43 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K?7 |
| Curb weight | 1 250 kg |
| Gross weight | 1 725 kg |
| Length | 4 209 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 625 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1, 4+1 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91T/H: 6.50x15 DP45 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H/V: 6.50x16 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/09/2003 |
| Type approval no. | 1RA565 |
1RA572
| Power | 100.6 HP (74.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 182 km/h |
| Weight/power ratio | 12.72 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K?7 |
| Curb weight | 1 280 kg |
| Gross weight | 1 770 kg |
| Length | 4 498 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 2 686 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 122.0 g/km |
| Consumption | 4.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91T/H: 6.50x15 DP45 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H/V: 6.50x16 DP49 |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/09/2003 |
| Type approval no. | 1RA572 |