RENAULT Mégane II 2.0 specifications — approved in Switzerland
163.2 HP
Max power
270.0 Nm
Max torque
220 km/h
Top speed
1 330 kg
Curb weight
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 8.15 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F4R37 |
| Curb weight | 1 330 kg |
| Gross weight | 1 795 kg |
| Length | 4 209 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 625 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 184.0 g/km |
| Consumption | 7.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.50x16 DP49 |
| Tires (option) | 205/50R17 89V/W: 6.50x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 19/02/2004 |
| Type approval no. | 1RA609 |