RENAULT Mégane II 2.0 16V specifications — approved in Switzerland
229.8 HP
Max power
310.0 Nm
Max torque
236 km/h
Top speed
1 430 kg
Curb weight
1RA813
| Power | 229.8 HP (169.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 310.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed |
| 236 km/h |
| Weight/power ratio | 6.22 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F4R27 |
| Curb weight | 1 430 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 4 228 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 617 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/40R18 92W/Y: 7.50x18, 8.00x18 DP68 |
| Tires (option) | 215/45R17 91W, 225/45R17 91W: 7.00x17, 7.50x17 DP68 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/10/2006 |
| Type approval no. | 1RA813 |
1XA520
| Power | 224.4 HP (165.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 236 km/h |
| Weight/power ratio | 6.37 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F4R27 |
| Curb weight | 1 430 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 4 228 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 617 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/40R18 92W/Y: 7.50x18 PD68, 8.00x18 DP68 |
| Tires (option) | 215/45R17 91W, 225/45R17 91W: 7.00x17 DP68, 7.50x17 DP68 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 14/12/2006 |
| Type approval no. | 1XA520 |
1RA735
| Power | 224.4 HP (165.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 236 km/h |
| Weight/power ratio | 6.37 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F4R27 |
| Curb weight | 1 430 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 4 228 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 617 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/40R18 92W/Y: 7.50x18 8.00x18 DP68 |
| Tires (option) | 215/45R17 91W, 225/45R17 91W: 7.00x17 7.50x17 DP68 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 06/09/2005 |
| Type approval no. | 1RA735 |
1RA553
| Power | 224.4 HP (165.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 236 km/h |
| Weight/power ratio | 6.37 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F4R27 |
| Curb weight | 1 430 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 4 228 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 617 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 209.0 g/km |
| Consumption | 8.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/40R18 92W/Y: 7.50x18 DP68, 8.00x18 DP68 |
| Tires (option) | 215/45R17 91W, 225/45R17 91W: 7.00x17 DP68, 7.50x17 DP68 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 15/08/2003 |
| Type approval no. | 1RA553 |
1XA594
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 9.13 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F4R37 |
| Curb weight | 1 490 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 355 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 404 mm |
| Wheelbase | 2 522 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 191.0 g/km |
| Consumption | 8.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 91H/V: 6.50x16 DP49 |
| Tires (option) | 205/50R17 89V/W: 6.50x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 08/08/2007 |
| Type approval no. | 1XA594 |
1RA812
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 8.15 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F4R37 |
| Curb weight | 1 330 kg |
| Gross weight | 1 795 kg |
| Length | 4 209 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 625 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 180.0 g/km |
| Consumption | 7.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.50x16 DP49 |
| Tires (option) | 205/50R17 89V/W: 6.50x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/10/2006 |
| Type approval no. | 1RA812 |
1RA715
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 9.13 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F4R37 |
| Curb weight | 1 490 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 355 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 404 mm |
| Wheelbase | 2 522 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 191.0 g/km |
| Consumption | 8.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 91H/V: 6.50x16 DP49 |
| Tires (option) | 205/50R17 89V/W: 6.50x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 14/07/2005 |
| Type approval no. | 1RA715 |
1RA709
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 8.15 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F4R37 |
| Curb weight | 1 330 kg |
| Gross weight | 1 795 kg |
| Length | 4 209 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 625 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 180.0 g/km |
| Consumption | 7.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 91H/V: 6.50x16 DP49 |
| Tires (option) | 205/50R17 89V/W: 6.50x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 14/07/2005 |
| Type approval no. | 1RA709 |