RENAULT Mégane II 2.0dCi specifications — approved in Switzerland
172.7 HP
Max power
360.0 Nm
Max torque
220 km/h
Top speed
1 505 kg
Curb weight
1RA829
| Power | 172.7 HP (127.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 220 km/h |
| Weight/power ratio | 8.71 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9RH7 |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 1 875 kg |
| Length | 4 228 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 617 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 172.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/40R18 92W/Y: 7.5x18 DP68, 8.0x18 DP68 |
| Tires (option) | 235/40R18 91/95Y: 8.0x18 DP68/70 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 05/02/2007 |
| Type approval no. | 1RA829 |
1RA896
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.26 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9RF7 |
| Curb weight | 1 385 kg |
| Gross weight | 1 835 kg |
| Length | 4 209 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 625 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 147.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 205/50R17 89V/W: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 12/09/2007 |
| Type approval no. | 1RA896 |
1RA846
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 9.29 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9RF7 |
| Curb weight | 1 390 kg |
| Gross weight | 1 890 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 467 mm |
| Wheelbase | 2 686 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 151.0 g/km |
| Consumption | 5.70 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 205/50R17 89V/W: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 04/04/2007 |
| Type approval no. | 1RA846 |
1RA847
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.26 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9RF7 |
| Curb weight | 1 385 kg |
| Gross weight | 1 835 kg |
| Length | 4 209 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 625 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 147.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 205/50R17 89V/W: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 04/04/2007 |
| Type approval no. | 1RA847 |
1RA844
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 213 km/h |
| Weight/power ratio | 10.49 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9RF7 |
| Curb weight | 1 570 kg |
| Gross weight | 1 930 kg |
| Length | 4 355 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 404 mm |
| Wheelbase | 2 522 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 154.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 205/50R17 89V/W: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 04/04/2007 |
| Type approval no. | 1RA844 |
1RA822
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.26 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9RA7 |
| Curb weight | 1 385 kg |
| Gross weight | 1 835 kg |
| Length | 4 209 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 625 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 205/50R17 89V/W: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 25/10/2006 |
| Type approval no. | 1RA822 |
1RA716
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 213 km/h |
| Weight/power ratio | 10.49 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9RA7 |
| Curb weight | 1 570 kg |
| Gross weight | 1 910 kg |
| Length | 4 355 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 404 mm |
| Wheelbase | 2 522 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 151.0 g/km |
| Consumption | 5.70 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 205/50R17 89V/W: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 14/07/2005 |
| Type approval no. | 1RA716 |
1RA694
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 9.29 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9RA7 |
| Curb weight | 1 390 kg |
| Gross weight | 1 890 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 467 mm |
| Wheelbase | 2 686 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 205/50R17 89V/W: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 19/05/2005 |
| Type approval no. | 1RA694 |
1RA695
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 211 km/h |
| Weight/power ratio | 9.32 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9RA7 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 860 kg |
| Length | 4 498 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 2 686 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 205/50R17 89V/W: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 19/05/2005 |
| Type approval no. | 1RA695 |
1RA696
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.26 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9RA7 |
| Curb weight | 1 385 kg |
| Gross weight | 1 835 kg |
| Length | 4 209 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 625 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 205/50R17 89V/W: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 19/05/2005 |
| Type approval no. | 1RA696 |