RENAULT Premium 385 specifications — approved in Switzerland
380.8 HP
Max power
1750.0 Nm
Max torque
90 km/h
Top speed
| Power | 380.8 HP (280.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 1750.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 11 116 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 9 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine |
| MIDR062356A41 |
| Gross weight | 12 000 kg |
| Wheelbase | 3 650 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | pneus: 295/60R22.5, 12R22.5: d'autres avec circ. de roulement 2822-3425 mm selon ETRTO |
| Tires (option) | jantes: 8.25x22.5, 9.00x22.5: et d'autres variantes correspondant aux pneus selon ETRTO |
| Manufacturer | RENAULT TRUCKS, F-69802 SAINT PRIEST |
| Approval date | 30/04/1996 |
| Type approval no. | 3RA109 |