RENAULT Premium 410 4x2 specifications — approved in Switzerland
410.7 HP
Max power
1900.0 Nm
Max torque
90 km/h
Top speed
3RA843
| Power | 410.7 HP (302.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 1900.0 Nm @ 1 150 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 10 837 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 12 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | DXi11-410-EC06BTR40 |
| Gross weight | 13 000 kg |
| Wheelbase | 3 495 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4 |
| Tires | 285/60R22.5, 295/60R22.5, 295/80R22.5, 315/60R22.5, 315/70R22.5, 13R22.5, 495/45R22.5 |
| Tires (option) | 315/80R22.5, 385/55R22.5, 385/65R22.5, pneus : var. avec circonf. de roulement 2822-3425mm sel. ETRTO |
| Manufacturer | RENAULT TRUCKS, F-69802 SAINT PRIEST |
| Approval date | 30/07/2007 |
| Type approval no. | 3RA843 |
3RA844
| Power | 410.7 HP (302.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 1900.0 Nm @ 1 150 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 10 837 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 12 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | DXi11-410-EC06BTR40 |
| Gross weight | 13 000 kg |
| Wheelbase | 3 495 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4 |
| Tires | 285/60R22.5, 295/60R22.5, 295/80R22.5, 315/60R22.5, 315/70R22.5, 13R22.5, 495/45R22.5 |
| Tires (option) | 315/80R22.5, 385/55R22.5, 385/65R22.5, pneus : var. avec circonf. de roulement 2822-3425mm sel. ETRTO |
| Manufacturer | RENAULT TRUCKS, F-69802 SAINT PRIEST |
| Approval date | 30/07/2007 |
| Type approval no. | 3RA844 |
3RA701
| Power | 410.7 HP (302.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 1900.0 Nm @ 1 150 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 10 837 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 12 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | DXi11-410-EC06B (20815450) |
| Gross weight | 13 000 kg |
| Wheelbase | 3 495 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4 |
| Tires | 285/60R22.5, 295/60R22.5, 295/80R22.5, 315/60R22.5, 315/70R22.5, 13R22.5, 495/45R22.5 |
| Tires (option) | 315/80R22.5, 385/55R22.5, 385/65R22.5, pneus : var. avec circonf. de roulement 2822-3425mm sel. ETRTO |
| Manufacturer | RENAULT TRUCKS, F-69802 SAINT PRIEST |
| Approval date | 07/09/2006 |
| Type approval no. | 3RA701 |
3RA702
| Power | 410.7 HP (302.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 1900.0 Nm @ 1 150 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 10 837 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 12 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | DXi11-410-EC06B (20815450) |
| Gross weight | 13 000 kg |
| Wheelbase | 3 495 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4 |
| Tires | 285/60R22.5, 295/60R22.5, 295/80R22.5, 315/60R22.5, 315/70R22.5, 13R22.5, 495/45R22.5 |
| Tires (option) | 315/80R22.5, 385/55R22.5, 385/65R22.5, pneus : var. avec circonf. de roulement 2822-3425mm sel. ETRTO |
| Manufacturer | RENAULT TRUCKS, F-69802 SAINT PRIEST |
| Approval date | 07/09/2006 |
| Type approval no. | 3RA702 |
3RA648
| Power | 410.7 HP (302.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 1900.0 Nm @ 1 150 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 10 837 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 12 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | DXi11-410EC06 (20804586) |
| Gross weight | 13 000 kg |
| Wheelbase | 3 495 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4 |
| Tires | 285/60R22.5, 295/60R22.5, 295/80R22.5, 315/60R22.5, 315/70R22.5, 13R22.5, 495/45R22.5 |
| Tires (option) | 315/80R22.5, 385/55R22.5, 385/65R22.5, pneus : var. avec circonf. de roulement 2822-3425mm sel. ETRTO |
| Manufacturer | RENAULT TRUCKS, F-69802 SAINT PRIEST |
| Approval date | 10/05/2006 |
| Type approval no. | 3RA648 |
3RA649
| Power | 410.7 HP (302.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 1900.0 Nm @ 1 150 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 10 837 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 12 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | DXi11-410EC06 (20804586) |
| Gross weight | 13 000 kg |
| Wheelbase | 3 495 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4 |
| Tires | 285/60R22.5, 295/60R22.5, 295/80R22.5, 315/60R22.5, 315/70R22.5, 13R22.5, 495/45R22.5 |
| Tires (option) | 315/80R22.5, 385/55R22.5, 385/65R22.5, pneus : var. avec circonf. de roulement 2822-3425mm sel. ETRTO |
| Manufacturer | RENAULT TRUCKS, F-69802 SAINT PRIEST |
| Approval date | 10/05/2006 |
| Type approval no. | 3RA649 |
3RA655
| Power | 410.7 HP (302.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 1900.0 Nm @ 1 150 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 10 837 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 12 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | DXi11-410EC06B (20815450) |
| Gross weight | 13 000 kg |
| Wheelbase | 3 495 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4 |
| Tires | 285/60R22.5, 295/60R22.5, 295/80R22.5, 315/60R22.5, 315/70R22.5, 13R22.5, 495/45R22.5 |
| Tires (option) | 315/80R22.5, 385/55R22.5, 385/65R22.5, pneus : var. avec circonf. de roulement 2822-3425mm sel. ETRTO |
| Manufacturer | RENAULT TRUCKS, F-69802 SAINT PRIEST |
| Approval date | 10/05/2006 |
| Type approval no. | 3RA655 |
3RA656
| Power | 410.7 HP (302.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 1900.0 Nm @ 1 150 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 10 837 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 12 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | DXi11-410EC06B (20815450) |
| Gross weight | 13 000 kg |
| Wheelbase | 3 495 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4 |
| Tires | 285/60R22.5, 295/60R22.5, 295/80R22.5, 315/60R22.5, 315/70R22.5, 13R22.5, 495/45R22.5 |
| Tires (option) | 315/80R22.5, 385/55R22.5, 385/65R22.5, pneus : var. avec circonf. de roulement 2822-3425mm sel. ETRTO |
| Manufacturer | RENAULT TRUCKS, F-69802 SAINT PRIEST |
| Approval date | 10/05/2006 |
| Type approval no. | 3RA656 |