RENAULT Premium 440 6x2 specifications — approved in Switzerland
436.6 HP
Max power
2000.0 Nm
Max torque
90 km/h
Top speed
| Power | 436.6 HP (321.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 2000.0 Nm @ 1 150 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 10 837 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 12 vitesses |
| Drivetrain | AR: essieu 2 |
| Engine | DXi11440-EC01 (20703266) |
| Gross weight | 19 500 kg |
| Wheelbase | 3 500 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 285/60R22.5, 295/60R22.5, 295/80R22.5, 315/60R22.5, 315/70R22.5, 13R22.5 |
| Tires (option) | 315/80R22.5, 385/55R22.5, 385/65R22.5, pneus : variantes avec circonf. de roulement 2822-3425mm sel. ETRTO |
| Manufacturer | RENAULT TRUCKS, F-69802 SAINT PRIEST |
| Approval date | 01/12/2005 |
| Type approval no. | 3RA539 |