RENAULT Premium 460 4x2 specifications — approved in Switzerland
470.6 HP
Max power
2240.0 Nm
Max torque
90 km/h
Top speed
3RB178
| Power | 470.6 HP (346.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 2240.0 Nm @ 950 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 10 837 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 12 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | DXi11-460-EEVTR40 |
| Gross weight | 13 000 kg |
| Wheelbase | 3 495 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 285/60R22.5, 295/60R22.5, 295/80R22.5, 315/60R22.5, 315/70R22.5, 13R22.5, 495/45R22.5 |
| Tires (option) | 315/80R22.5, 385/55R22.5, 385/65R22.5, pneus: variantes avec rayon de roulement 449-595mm sel. ETRTO |
| Manufacturer | RENAULT TRUCKS, F-69802 SAINT PRIEST |
| Approval date | 10/03/2010 |
| Type approval no. | 3RB178 |
3RB179
| Power | 470.6 HP (346.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 2240.0 Nm @ 950 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 10 837 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 12 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | DXi11-460-EEVTR40 |
| Gross weight | 13 000 kg |
| Wheelbase | 3 495 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 285/60R22.5, 295/60R22.5, 295/80R22.5, 315/60R22.5, 315/70R22.5, 13R22.5, 495/45R22.5 |
| Tires (option) | 315/80R22.5, 385/55R22.5, 385/65R22.5, pneus: variantes avec rayon de roulement 449-595mm sel. ETRTO |
| Manufacturer | RENAULT TRUCKS, F-69802 SAINT PRIEST |
| Approval date | 10/03/2010 |
| Type approval no. | 3RB179 |
3RB113
| Power | 470.6 HP (346.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 2240.0 Nm @ 950 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 10 837 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 12 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | DXi11-460-EUVTR40 |
| Gross weight | 13 000 kg |
| Wheelbase | 3 495 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 285/60R22.5, 295/60R22.5, 295/80R22.5, 315/60R22.5, 315/70R22.5, 13R22.5, 495/45R22.5 |
| Tires (option) | 315/80R22.5, 385/55R22.5, 385/65R22.5, pneus: variantes avec rayon de roulement 449-595mm sel. ETRTO |
| Manufacturer | RENAULT TRUCKS, F-69802 SAINT PRIEST |
| Approval date | 01/10/2009 |
| Type approval no. | 3RB113 |
3RB114
| Power | 470.6 HP (346.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 2240.0 Nm @ 950 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 10 837 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 12 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | DXi11-460-EUVTR40 |
| Gross weight | 13 000 kg |
| Wheelbase | 3 495 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 285/60R22.5, 295/60R22.5, 295/80R22.5, 315/60R22.5, 315/70R22.5, 13R22.5, 495/45R22.5 |
| Tires (option) | 315/80R22.5, 385/55R22.5, 385/65R22.5, pneus: variantes avec rayon de roulement 449-595mm sel. ETRTO |
| Manufacturer | RENAULT TRUCKS, F-69802 SAINT PRIEST |
| Approval date | 01/10/2009 |
| Type approval no. | 3RB114 |