RENAULT Premium300CNG 4x2 specifications — approved in Switzerland
295.1 HP
Max power
1141.6 Nm
Max torque
90 km/h
Top speed
3RB368
| Power | 295.1 HP (217.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 1141.6 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 8 880 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | ISLGEEV300 |
| Gross weight | 18 000 kg |
| Wheelbase | 3 500 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 285/60R22.5, 295/60R22.5, 295/80R22.5, 315/60R22.5, 315/70R22.5, 13R22.5, 495/45R22.5 |
| Tires (option) | 315/80R22.5, 385/55R22.5, 385/65R22.5: pneus : variantes avec rayon de roulement 449 - 545 mm sel. ETRTO |
| Manufacturer | RENAULT TRUCKS, F-69802 SAINT PRIEST |
| Approval date | 22/07/2010 |
| Type approval no. | 3RB368 |
3RB370
| Power | 295.1 HP (217.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 1141.6 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 8 880 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | ISLGeEV300 |
| Gross weight | 18 000 kg |
| Wheelbase | 3 500 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 285/60R22.5, 295/60R22.5, 295/80R22.5, 315/60R22.5, 315/70R22.5, 13R22.5, 495/45R22.5 |
| Tires (option) | 315/80R22.5, 385/55R22.5, 385/65R22.5: pneus : variantes avec rayon de roulement 449 - 545 mm sel. ETRTO |
| Manufacturer | RENAULT TRUCKS, F-69802 SAINT PRIEST |
| Approval date | 22/07/2010 |
| Type approval no. | 3RB370 |