RENAULT Rafale specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
230.0 Nm
Max torque
180 km/h
Top speed
1 989 kg
Curb weight
1RH297
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 180 km/h |
| Weight/power ratio | 13.3 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | H5F C6 |
| Curb weight | 1 989 kg |
| Gross weight | 2 417 kg |
| Length | 4 712 mm |
| Width | 1 863 mm |
| Height | 1 606 mm |
| Wheelbase | 2 740 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 44.0 g/km |
| Consumption | 2.10 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 245/45R20 99V/103V: 8.5x20 ET37 |
| Tires (option) | 245/40R21 100Y: 8.5x21 ET37 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 12/11/2025 |
| Type approval no. | 1RH297 |
1RH250
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 13.43 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | H5F C6 |
| Curb weight | 2 009 kg |
| Gross weight | 2 440 kg |
| Length | 4 712 mm |
| Width | 1 863 mm |
| Height | 1 606 mm |
| Wheelbase | 2 740 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 16.0 g/km |
| Consumption | 0.70 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 245/45R20 99V/103V: 8.5x20 ET37 |
| Tires (option) | 245/40R21 100Y: 8.5x21 ET37 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 22/07/2024 |
| Type approval no. | 1RH250 |
AXB116
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 205.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 13.28 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | H5F B6 |
| Curb weight | 1 735 kg |
| Gross weight | 2 180 kg |
| Length | 4 712 mm |
| Width | 1 863 mm |
| Height | 1 606 mm |
| Wheelbase | 2 740 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 113.0 g/km |
| Consumption | 5.00 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 245/45R20 99V/103V: 8.5x20 ET37 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 22/07/2025 |
| Type approval no. | AXB116 |
1RH268
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 205.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 13.34 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5F B6 |
| Curb weight | 1 742 kg |
| Gross weight | 2 186 kg |
| Length | 4 712 mm |
| Width | 1 863 mm |
| Height | 1 606 mm |
| Wheelbase | 2 740 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 118.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 245/45R20 99V/103V: 8.5x20 ET37 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 08/04/2025 |
| Type approval no. | 1RH268 |
1RH269
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 205.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 13.28 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5F B6 |
| Curb weight | 1 734 kg |
| Gross weight | 2 174 kg |
| Length | 4 712 mm |
| Width | 1 863 mm |
| Height | 1 606 mm |
| Wheelbase | 2 740 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 118.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 245/45R20 99V/103V: 8.5x20 ET37 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 08/04/2025 |
| Type approval no. | 1RH269 |
1RH251
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 205.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 13.28 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | H5F B6 |
| Curb weight | 1 735 kg |
| Gross weight | 2 180 kg |
| Length | 4 712 mm |
| Width | 1 863 mm |
| Height | 1 606 mm |
| Wheelbase | 2 740 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 113.0 g/km |
| Consumption | 5.00 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 245/45R20 99V/103V: 8.5x20 ET37 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 22/07/2024 |
| Type approval no. | 1RH251 |
1RH252
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 205.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 13.23 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | H5F B6 |
| Curb weight | 1 728 kg |
| Gross weight | 2 175 kg |
| Length | 4 712 mm |
| Width | 1 863 mm |
| Height | 1 606 mm |
| Wheelbase | 2 740 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 113.0 g/km |
| Consumption | 5.00 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 245/45R20 99V/103V: 8.5x20 ET37 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 22/07/2024 |
| Type approval no. | 1RH252 |
1RH209
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 205.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 13.28 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | H5F B6 |
| Curb weight | 1 735 kg |
| Gross weight | 2 180 kg |
| Length | 4 712 mm |
| Width | 1 863 mm |
| Height | 1 606 mm |
| Wheelbase | 2 740 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 113.0 g/km |
| Consumption | 5.00 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 245/45R20 99V/103V: 8.5x20 ET37 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 14/02/2024 |
| Type approval no. | 1RH209 |