RENAULT Safrane specifications — approved in Switzerland
167.3 HP
Max power
235.0 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
1 675 kg
Curb weight
1RA137
| Power | 167.3 HP (123.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 235.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed |
| 210 km/h |
| Weight/power ratio | 10.01 kg/HP |
| Displacement | 2 963 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj. |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | Z7XW7 |
| Curb weight | 1 675 kg |
| Gross weight | 2 145 kg |
| Length | 4 768 mm |
| Width | 1 816 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 782 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 315.0 g/km |
| Consumption | 13.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15: 6.50x15 DP50 |
| Tires (option) | 205/55R16: 7.00x16 DP50 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 03/09/1996 |
| Type approval no. | 1RA137 |
1RA135
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 211.0 Nm @ 4 600 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 9.62 kg/HP |
| Displacement | 2 435 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N7U?7 |
| Curb weight | 1 570 kg |
| Gross weight | 2 080 kg |
| Length | 4 768 mm |
| Width | 1 816 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 782 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 244.0 g/km |
| Consumption | 10.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91V: 6.50x15 DP50 |
| Tires (option) | 205/55R16 89W: 7.00x16 DP50 (B54F02) |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 03/09/1996 |
| Type approval no. | 1RA135 |
1RA133
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 182.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 206 km/h |
| Weight/power ratio | 11.21 kg/HP |
| Displacement | 1 948 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N7QH7 |
| Curb weight | 1 525 kg |
| Gross weight | 2 025 kg |
| Length | 4 768 mm |
| Width | 1 816 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 782 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 214.0 g/km |
| Consumption | 9.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.50x15 DP50 (B54L05) |
| Tires (option) | 195/60R15 88H: 6.50x15 DP50 (B54LOC) |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 03/09/1996 |
| Type approval no. | 1RA133 |
1RA134
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 182.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 11.51 kg/HP |
| Displacement | 1 948 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N7QJ7 |
| Curb weight | 1 565 kg |
| Gross weight | 2 065 kg |
| Length | 4 768 mm |
| Width | 1 816 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 782 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 231.0 g/km |
| Consumption | 9.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.50x15 DP50 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 03/09/1996 |
| Type approval no. | 1RA134 |
1RA136
| Power | 112.6 HP (82.8 kW) @ 4 300 rpm |
| Torque | 234.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 192 km/h |
| Weight/power ratio | 14.65 kg/HP |
| Displacement | 2 188 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G8TW7 |
| Curb weight | 1 650 kg |
| Gross weight | 2 145 kg |
| Length | 4 768 mm |
| Width | 1 816 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 782 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 195.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91V: 6.50x15 DP50 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 03/09/1996 |
| Type approval no. | 1RA136 |