RENAULT Scenic 1.2 115 specifications — approved in Switzerland
115.6 HP
Max power
190.0 Nm
Max torque
180 km/h
Top speed
1 395 kg
Curb weight
1RC338
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.07 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5F F4 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 959 kg |
| Length | 4 366 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 678 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 140.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7.0x17 DP44 - DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 08/09/2015 |
| Type approval no. | 1RC338 |
1RC337
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 13.02 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5F F4 |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 2 183 kg |
| Length | 4 573 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 769 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7.0x17 DP44 - DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 08/09/2015 |
| Type approval no. | 1RC337 |
1RC139
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 12.25 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5F A4 |
| Curb weight | 1 416 kg |
| Gross weight | 1 968 kg |
| Length | 4 372 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 683 mm |
| Wheelbase | 2 704 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 140.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/60R16 95H: 6.5x16 DP42 |
| Tires (option) | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 705 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/03/2014 |
| Type approval no. | 1RC139 |
1RC133
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 12.07 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5F A4 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 955 kg |
| Length | 4 366 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 678 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 135.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7.0x17 DP44 - DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/03/2014 |
| Type approval no. | 1RC133 |
1RC134
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 13.02 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5F A4 |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 2 190 kg |
| Length | 4 573 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 769 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 140.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7.0x17 DP44 - DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/03/2014 |
| Type approval no. | 1RC134 |
1XF366
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 12.07 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5F A4 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 955 kg |
| Length | 4 366 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 678 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 135.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.50x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 31/05/2013 |
| Type approval no. | 1XF366 |
1XE794
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 14.13 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5F A4 |
| Curb weight | 1 634 kg |
| Gross weight | 2 190 kg |
| Length | 4 573 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 769 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 140.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 14/03/2013 |
| Type approval no. | 1XE794 |
1RB831
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 12.25 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5F A4 |
| Curb weight | 1 416 kg |
| Gross weight | 1 968 kg |
| Length | 4 372 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 683 mm |
| Wheelbase | 2 704 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 140.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/60R16 95H: 6.5x16 DP42 |
| Tires (option) | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 705 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 30/01/2013 |
| Type approval no. | 1RB831 |
1RB558
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 13.02 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5F A4 |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 2 190 kg |
| Length | 4 573 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 769 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 140.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP44 - DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 08/03/2012 |
| Type approval no. | 1RB558 |
1RB557
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 12.07 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5F A4 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 955 kg |
| Length | 4 366 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 678 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 135.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.50x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP44 - DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 08/03/2012 |
| Type approval no. | 1RB557 |