RENAULT Scenic 1.4 130 specifications — approved in Switzerland
130.6 HP
Max power
190.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
1 508 kg
Curb weight
1XE615
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.55 kg/HP |
| Displacement | 1 397 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H4J A7 |
| Curb weight | 1 508 kg |
| Gross weight | 1 945 kg |
| Length | 4 366 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 678 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 168.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 12/02/2013 |
| Type approval no. | 1XE615 |
1XE379
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.52 kg/HP |
| Displacement | 1 397 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H4J A7 |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 2 169 kg |
| Length | 4 573 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 769 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 170.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 14/12/2012 |
| Type approval no. | 1XE379 |
1RB737
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.52 kg/HP |
| Displacement | 1 397 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H4J A7 |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 2 169 kg |
| Length | 4 573 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 769 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 170.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/09/2012 |
| Type approval no. | 1RB737 |
1RB736
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 10.68 kg/HP |
| Displacement | 1 397 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H4J A7 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 945 kg |
| Length | 4 366 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 678 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 168.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/09/2012 |
| Type approval no. | 1RB736 |
1RB740
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 10.68 kg/HP |
| Displacement | 1 397 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H4J A7 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 949 kg |
| Length | 4 366 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 678 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 171.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/45R18 95W: 7.5x18 DP47-52 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/09/2012 |
| Type approval no. | 1RB740 |
1RB741
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.52 kg/HP |
| Displacement | 1 397 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H4J A7 |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 2 169 kg |
| Length | 4 573 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 769 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 174.0 g/km |
| Consumption | 7.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/45R18 95W: 7.5x18 DP47-52 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/09/2012 |
| Type approval no. | 1RB741 |
1XC853
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 10.68 kg/HP |
| Displacement | 1 397 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H4J A7 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 945 kg |
| Length | 4 366 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 678 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 168.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 11/04/2012 |
| Type approval no. | 1XC853 |
1XC702
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.52 kg/HP |
| Displacement | 1 397 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H4J A7 |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 2 169 kg |
| Length | 4 573 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 769 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 170.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 23/02/2012 |
| Type approval no. | 1XC702 |
1RB537
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 10.68 kg/HP |
| Displacement | 1 397 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H4J A7 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 949 kg |
| Length | 4 366 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 678 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 171.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/45R18 95W: 7.5x18 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 22/02/2012 |
| Type approval no. | 1RB537 |
1RB538
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.52 kg/HP |
| Displacement | 1 397 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H4J A7 |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 2 169 kg |
| Length | 4 573 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 769 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 174.0 g/km |
| Consumption | 7.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/45R18 95W: 7.5x18 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 22/02/2012 |
| Type approval no. | 1RB538 |
1RB471
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 10.68 kg/HP |
| Displacement | 1 397 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H4J A7 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 945 kg |
| Length | 4 366 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 678 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 168.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 02/12/2011 |
| Type approval no. | 1RB471 |
1RB473
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.52 kg/HP |
| Displacement | 1 397 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H4J A7 |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 2 169 kg |
| Length | 4 573 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 769 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 170.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 02/12/2011 |
| Type approval no. | 1RB473 |
1RB472
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.52 kg/HP |
| Displacement | 1 397 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H4J A7 |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 2 169 kg |
| Length | 4 573 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 772 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 168.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 02/12/2011 |
| Type approval no. | 1RB472 |