RENAULT Scenic 1.5dCi specifications — approved in Switzerland
110.2 HP
Max power
240.0 Nm
Max torque
180 km/h
Top speed
1 505 kg
Curb weight
1XC571
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 180 km/h |
| Weight/power ratio | 13.66 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K N8 |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 1 969 kg |
| Length | 4 344 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 678 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 124.0 g/km |
| Consumption | 4.70 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 12/01/2012 |
| Type approval no. | 1XC571 |
1XB974
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 14.5 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K N8 |
| Curb weight | 1 598 kg |
| Gross weight | 2 153 kg |
| Length | 4 560 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 769 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 124.0 g/km |
| Consumption | 4.70 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 03/08/2011 |
| Type approval no. | 1XB974 |
1XB708
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 13.66 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K N8 |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 1 969 kg |
| Length | 4 344 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 678 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 130.0 g/km |
| Consumption | 5.00 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 15/04/2011 |
| Type approval no. | 1XB708 |
1XB434
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 13.25 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K J8 |
| Curb weight | 1 460 kg |
| Gross weight | 1 944 kg |
| Length | 4 344 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 678 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 135.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 730 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 14/12/2010 |
| Type approval no. | 1XB434 |
1XB325
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 13.66 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K J8 |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 2 128 kg |
| Length | 4 560 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 769 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 135.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 18/10/2010 |
| Type approval no. | 1XB325 |
1RB197
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 13.66 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K N8 |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 1 969 kg |
| Length | 4 344 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 678 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 130.0 g/km |
| Consumption | 5.00 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 25/01/2010 |
| Type approval no. | 1RB197 |
1RB196
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 14.17 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K N8 |
| Curb weight | 1 561 kg |
| Gross weight | 2 146 kg |
| Length | 4 560 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 769 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 130.0 g/km |
| Consumption | 5.00 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 25/01/2010 |
| Type approval no. | 1RB196 |
1RB142
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 13.25 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K J8 |
| Curb weight | 1 460 kg |
| Gross weight | 1 944 kg |
| Length | 4 344 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 678 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 135.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 730 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 04/09/2009 |
| Type approval no. | 1RB142 |
1RB141
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 13.66 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K J8 |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 2 128 kg |
| Length | 4 560 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 769 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 135.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 04/09/2009 |
| Type approval no. | 1RB141 |
1RB140
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 13.48 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K J8 |
| Curb weight | 1 485 kg |
| Gross weight | 2 121 kg |
| Length | 4 560 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 772 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 135.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 04/09/2009 |
| Type approval no. | 1RB140 |
1RB112
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 13.25 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K J8 |
| Curb weight | 1 460 kg |
| Gross weight | 1 944 kg |
| Length | 4 344 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 678 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 134.0 g/km |
| Consumption | 5.10 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.5x15 DP43 seul. avec diamètre disque de frein 280 mm |
| Tires (option) | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 730 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 27/07/2009 |
| Type approval no. | 1RB112 |