RENAULT Scenic 1.6 110 specifications — approved in Switzerland
110.2 HP
Max power
151.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
1 434 kg
Curb weight
1RB830
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 151.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 13.01 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K4M R8 |
| Curb weight | 1 434 kg |
| Gross weight | 1 936 kg |
| Length | 4 372 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 683 mm |
| Wheelbase | 2 704 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 174.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/60R16 95H: 6.5x16 DP42 |
| Tires (option) | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 715 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 30/01/2013 |
| Type approval no. | 1RB830 |
1RB734
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 151.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 12.66 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K4M R8 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 904 kg |
| Length | 4 366 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 678 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 174.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.50x15 DP43 seul. avec d-disque de frein 280 mm |
| Tires (option) | 205/55R16 91H, 205/60R16 92H: 6.50x16 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/09/2012 |
| Type approval no. | 1RB734 |
1RB735
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 151.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 13.49 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K4M R8 |
| Curb weight | 1 487 kg |
| Gross weight | 2 138 kg |
| Length | 4 573 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 769 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 178.0 g/km |
| Consumption | 7.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/09/2012 |
| Type approval no. | 1RB735 |
1XC855
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 151.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 12.66 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K4M R8 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 904 kg |
| Length | 4 366 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 678 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 174.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.50x15 DP43 seul. avec diamètre de frein 280mm |
| Tires (option) | 205/55R16 91H, 205/60R16 92H: 6.50x16 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 11/04/2012 |
| Type approval no. | 1XC855 |
1RB470
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 151.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 13.49 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K4M R8 |
| Curb weight | 1 487 kg |
| Gross weight | 2 138 kg |
| Length | 4 573 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 769 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 178.0 g/km |
| Consumption | 7.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 02/12/2011 |
| Type approval no. | 1RB470 |
1RB469
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 151.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 12.66 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K4M R8 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 904 kg |
| Length | 4 366 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 678 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 174.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.50x15 DP43 seul. avec diamètre de frein 280mm |
| Tires (option) | 205/55R16 91H, 205/60R16 92H: 6.50x16 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 02/12/2011 |
| Type approval no. | 1RB469 |
1XB642
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 151.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 12.66 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K4M R8 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 877 kg |
| Length | 4 344 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 678 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 174.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.50x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H, 205/60R16 92H: 6.50x16 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/03/2011 |
| Type approval no. | 1XB642 |
1RB219
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 151.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 13.45 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K4M R8 |
| Curb weight | 1 482 kg |
| Gross weight | 2 067 kg |
| Length | 4 560 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 769 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 178.0 g/km |
| Consumption | 7.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 01/04/2010 |
| Type approval no. | 1RB219 |
1RB218
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 151.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 12.66 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K4M R8 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 877 kg |
| Length | 4 344 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 678 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 174.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.50x15 DP43 seul. avec diamètre disque de frein 280 mm |
| Tires (option) | 205/55R16 91H, 205/60R16 92H: 6.50x16 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 01/04/2010 |
| Type approval no. | 1RB218 |