RENAULT Scenic 1.9dCi specifications — approved in Switzerland
130.6 HP
Max power
300.0 Nm
Max torque
195 km/h
Top speed
1 615 kg
Curb weight
1XB709
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 195 km/h |
| Weight/power ratio | 12.37 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F9Q N8 |
| Curb weight | 1 615 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 560 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 769 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 15/04/2011 |
| Type approval no. | 1XB709 |
1XB643
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 12.37 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F9Q N8 |
| Curb weight | 1 615 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 560 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 769 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/03/2011 |
| Type approval no. | 1XB643 |
1XB470
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 12.37 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F9Q N8 |
| Curb weight | 1 615 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 560 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 769 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 04/01/2011 |
| Type approval no. | 1XB470 |
1XB347
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 12.37 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F9Q N8 |
| Curb weight | 1 615 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 560 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 769 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 29/10/2010 |
| Type approval no. | 1XB347 |
1XB218
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 11.52 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F9Q N8 |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 1 983 kg |
| Length | 4 344 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 678 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 30/07/2010 |
| Type approval no. | 1XB218 |
1RB217
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 12.08 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F9Q N8 |
| Curb weight | 1 578 kg |
| Gross weight | 2 163 kg |
| Length | 4 560 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 772 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 01/04/2010 |
| Type approval no. | 1RB217 |
1RB216
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 11.52 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F9Q N8 |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 1 983 kg |
| Length | 4 344 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 678 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 01/04/2010 |
| Type approval no. | 1RB216 |
1RB116
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 11.52 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F9Q N8 |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 1 983 kg |
| Length | 4 344 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 678 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 27/07/2009 |
| Type approval no. | 1RB116 |
1RB119
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 12.37 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F9Q N8 |
| Curb weight | 1 615 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 560 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 769 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 27/07/2009 |
| Type approval no. | 1RB119 |
1RB118
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 12.08 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F9Q N8 |
| Curb weight | 1 578 kg |
| Gross weight | 2 163 kg |
| Length | 4 560 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 772 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 27/07/2009 |
| Type approval no. | 1RB118 |
1RB117
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 12.08 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F9Q N8 |
| Curb weight | 1 578 kg |
| Gross weight | 2 163 kg |
| Length | 4 560 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 772 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R17 95H: 7x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 27/07/2009 |
| Type approval no. | 1RB117 |