RENAULT Scenic 2.0 dCi160 specifications — approved in Switzerland
160.5 HP
Max power
380.0 Nm
Max torque
205 km/h
Top speed
1 614 kg
Curb weight
1RB555
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.06 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9R B6 |
| Curb weight | 1 614 kg |
| Gross weight | 2 085 kg |
| Length | 4 344 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 678 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 173.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/50R17 98V: 7x17 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R18 95W: 7.5x18 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 08/03/2012 |
| Type approval no. | 1RB555 |
1RB556
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.52 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9R B6 |
| Curb weight | 1 689 kg |
| Gross weight | 2 326 kg |
| Length | 4 573 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 769 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 173.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/50R17 98V: 7x17 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R18 95W: 7.5x18 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 08/03/2012 |
| Type approval no. | 1RB556 |