RENAULT Scenic E-TECH specifications — approved in Switzerland
217.6 HP
Max power
0.0 Nm
Max torque
170 km/h
Top speed
1 917 kg
Curb weight
AXB278
| Power | 217.6 HP (160.0 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio |
| 8.81 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | 6AM 40 |
| Curb weight | 1 917 kg |
| Gross weight | 2 441 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 864 mm |
| Height | 1 565 mm |
| Wheelbase | 2 785 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 205/55R19 97H: 7.5x19 ET46 |
| Tires (option) | 235/45R20 100H: 8x20 ET50 |
| Tow cap. (braked) | 1 100 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 08/12/2025 |
| Type approval no. | AXB278 |
AXA687
| Power | 217.6 HP (160.0 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 8.81 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 6AM 40 |
| Curb weight | 1 917 kg |
| Gross weight | 2 441 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 864 mm |
| Height | 1 565 mm |
| Wheelbase | 2 785 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 205/55R19 97H: 7.5x19 ET46 |
| Tires (option) | 235/45R20 100H: 8x20 ET50 |
| Tow cap. (braked) | 1 100 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 22/10/2024 |
| Type approval no. | AXA687 |
1RH208
| Power | 217.6 HP (160.0 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 8.81 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 6AM 40 |
| Curb weight | 1 917 kg |
| Gross weight | 2 441 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 864 mm |
| Height | 1 565 mm |
| Wheelbase | 2 785 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 205/55R19 97H: 7.5x19 ET46 |
| Tires (option) | 235/45R20 100H: 8x20 ET50 |
| Tow cap. (braked) | 1 100 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 21/12/2023 |
| Type approval no. | 1RH208 |
1RH197
| Power | 217.6 HP (160.0 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 8.81 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 6AM 40 |
| Curb weight | 1 917 kg |
| Gross weight | 2 441 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 864 mm |
| Height | 1 565 mm |
| Wheelbase | 2 785 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 205/55R19 97H: 7.5x19 ET46 |
| Tires (option) | 235/45R20 100H: 8x20 ET50 |
| Tow cap. (braked) | 1 100 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 15/11/2023 |
| Type approval no. | 1RH197 |