RENAULT Scenic Hybrid specifications — approved in Switzerland
110.2 HP
Max power
260.0 Nm
Max torque
184 km/h
Top speed
1 613 kg
Curb weight
1XS528
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 184 km/h |
| Weight/power ratio | 14.64 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KA5 |
| Curb weight | 1 613 kg |
| Gross weight | 2 240 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 866 mm |
| Height | 1 653 mm |
| Wheelbase | 2 804 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 94.0 g/km |
| Consumption | 3.60 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/55R20 95H: 6.5x20 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 1 850 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 08/05/2018 |
| Type approval no. | 1XS528 |
1RC559
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 184 km/h |
| Weight/power ratio | 14.36 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KA5 |
| Curb weight | 1 583 kg |
| Gross weight | 2 116 kg |
| Length | 4 407 mm |
| Width | 1 866 mm |
| Height | 1 645 mm |
| Wheelbase | 2 734 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 94.0 g/km |
| Consumption | 3.60 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/55R20 95H: 6.5x20 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 1 850 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 28/04/2017 |
| Type approval no. | 1RC559 |
1RC560
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 184 km/h |
| Weight/power ratio | 14.64 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KA5 |
| Curb weight | 1 613 kg |
| Gross weight | 2 240 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 866 mm |
| Height | 1 653 mm |
| Wheelbase | 2 804 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 94.0 g/km |
| Consumption | 3.60 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/55R20 95H: 6.5x20 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 1 850 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 28/04/2017 |
| Type approval no. | 1RC560 |
1RC561
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 184 km/h |
| Weight/power ratio | 14.66 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KA5 |
| Curb weight | 1 615 kg |
| Gross weight | 2 301 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 866 mm |
| Height | 1 648 mm |
| Wheelbase | 2 804 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 94.0 g/km |
| Consumption | 3.60 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/55R20 95H: 6.5x20 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 1 850 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 28/04/2017 |
| Type approval no. | 1RC561 |