SAAB 9-5 3.0LPT V6 specifications — approved in Switzerland
199.9 HP
Max power
310.0 Nm
Max torque
235 km/h
Top speed
1 660 kg
Curb weight
1SA193
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 310.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed |
| 235 km/h |
| Weight/power ratio | 8.3 kg/HP |
| Displacement | 2 962 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj-T |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B308E |
| Curb weight | 1 660 kg |
| Gross weight | 2 120 kg |
| Length | 4 827 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 449 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 263.0 g/km |
| Consumption | 11.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/55R16 93V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 94W: 7x17 DP49 |
| Manufacturer | SAAB AUTOMOBILE AB, S-461 80 TROLLHAETTAN |
| Approval date | 10/07/2002 |
| Type approval no. | 1SA193 |
1SA198
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 310.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 8.63 kg/HP |
| Displacement | 2 962 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj-T |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B308E |
| Curb weight | 1 725 kg |
| Gross weight | 2 190 kg |
| Length | 4 828 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 497 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 268.0 g/km |
| Consumption | 11.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/55R16 93V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 94W: 7x17 DP49 |
| Manufacturer | SAAB AUTOMOBILE AB, S-461 80 TROLLHAETTAN |
| Approval date | 10/07/2002 |
| Type approval no. | 1SA198 |
1SA181
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 310.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 8.63 kg/HP |
| Displacement | 2 962 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj-T |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B308E |
| Curb weight | 1 725 kg |
| Gross weight | 2 190 kg |
| Length | 4 828 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 497 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 268.0 g/km |
| Consumption | 11.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/55R16 93V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 94W: 7x17 DP49 |
| Manufacturer | SAAB AUTOMOBILE AB, S-461 80 TROLLHAETTAN |
| Approval date | 09/08/2001 |
| Type approval no. | 1SA181 |
1SA179
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 310.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 8.3 kg/HP |
| Displacement | 2 962 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj-T |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B308E |
| Curb weight | 1 660 kg |
| Gross weight | 2 120 kg |
| Length | 4 827 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 449 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 263.0 g/km |
| Consumption | 11.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/55R16 93V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 94W: 7x17 DP49 |
| Manufacturer | SAAB AUTOMOBILE AB, S-461 80 TROLLHAETTAN |
| Approval date | 09/08/2001 |
| Type approval no. | 1SA179 |
1SA166
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 310.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 8.55 kg/HP |
| Displacement | 2 962 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj-T |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B308E |
| Curb weight | 1 710 kg |
| Gross weight | 2 180 kg |
| Length | 4 808 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 497 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 271.0 g/km |
| Consumption | 11.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/65R15 94V: 6x15 DP49, 6.5x15 DP49 / 225/45R17 91W: 7x17 DP49 |
| Tires (option) | 215/55R16 93V: 6.5x16 DP49 |
| Manufacturer | SAAB AUTOMOBILE AB, S-461 80 TROLLHAETTAN |
| Approval date | 26/07/2000 |
| Type approval no. | 1SA166 |
1SA164
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 310.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 8.23 kg/HP |
| Displacement | 2 962 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj-T |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B308E |
| Curb weight | 1 645 kg |
| Gross weight | 2 110 kg |
| Length | 4 805 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 449 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 264.0 g/km |
| Consumption | 11.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/65R15 94V: 6x15 DP49, 6.5x15 DP49 / 225/45R17 91W: 7x17 DP49 |
| Tires (option) | 215/55R16 93V: 6.5x16 DP49 |
| Manufacturer | SAAB AUTOMOBILE AB, S-461 80 TROLLHAETTAN |
| Approval date | 26/07/2000 |
| Type approval no. | 1SA164 |
1SA152
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 310.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 8.55 kg/HP |
| Displacement | 2 962 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj-T |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B308E |
| Curb weight | 1 710 kg |
| Gross weight | 2 180 kg |
| Length | 4 808 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 497 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 280.0 g/km |
| Consumption | 11.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/65R15 94V: 6x15 DP49, 6.5x15 DP49 / 225/45R17 91W: 7x17 DP49 |
| Tires (option) | 215/55R16 93V: 6.5x16 DP49 |
| Manufacturer | SAAB AUTOMOBILE AB, S-461 80 TROLLHAETTAN |
| Approval date | 08/02/1999 |
| Type approval no. | 1SA152 |
1SA149
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 310.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 8.23 kg/HP |
| Displacement | 2 962 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj-T |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B308E |
| Curb weight | 1 645 kg |
| Gross weight | 2 110 kg |
| Length | 4 805 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 449 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 264.0 g/km |
| Consumption | 11.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/65R15 94V: 6x15 DP49, 6.5x15 DP49 / 225/45R17 91W: 7x17 DP49 |
| Tires (option) | 215/55R16 93V: 6.5x16 DP49 |
| Manufacturer | SAAB AUTOMOBILE AB, S-461 80 TROLLHAETTAN |
| Approval date | 23/07/1998 |
| Type approval no. | 1SA149 |
1SA137
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 310.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 8.08 kg/HP |
| Displacement | 2 962 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj-T |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B308E |
| Curb weight | 1 615 kg |
| Gross weight | 2 060 kg |
| Length | 4 805 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 449 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 280.0 g/km |
| Consumption | 11.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/65R15 94V: 6.5x15 DP49, 6x15 DP49 |
| Tires (option) | 215/55R16 93V: 6.5x16 DP49 |
| Manufacturer | SAAB AUTOMOBILE AB, S-461 80 TROLLHAETTAN |
| Approval date | 01/04/1998 |
| Type approval no. | 1SA137 |