SAAB 9-5 LIM 2.0T FWD specifications — approved in Switzerland
220.3 HP
Max power
350.0 Nm
Max torque
240 km/h
Top speed
1 725 kg
Curb weight
1SA428
| Power | 220.3 HP (162.0 kW) @ 5 300 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 240 km/h |
| Weight/power ratio | 7.83 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | A20NHT |
| Curb weight | 1 725 kg |
| Gross weight | 2 260 kg |
| Length | 5 008 mm |
| Width | 1 868 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 837 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 194.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/55R17 97W, 225/50R17 98W: 7x17 DP41 |
| Tires (option) | 245/45R18 100W, 235/45R18 98Q M+S, 245/40R18 97Q M+S: 8x18 DP42 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | SAAB AUTOMOBILE AB, S-461 80 TROLLHAETTAN |
| Approval date | 08/03/2011 |
| Type approval no. | 1SA428 |
1SA380
| Power | 220.3 HP (162.0 kW) @ 5 300 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 240 km/h |
| Weight/power ratio | 7.83 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | A20NFT |
| Curb weight | 1 725 kg |
| Gross weight | 2 260 kg |
| Length | 5 008 mm |
| Width | 1 868 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 837 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 189.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/55R17 97W, 225/50R17 98W: 7x17 DP41 |
| Tires (option) | 245/45R18 100W, 235/45R18 98Q M+S, 245/40R18 97Q M+S: 8x18 DP42 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | SAAB AUTOMOBILE AB, S-461 80 TROLLHAETTAN |
| Approval date | 05/10/2010 |
| Type approval no. | 1SA380 |
1SA376
| Power | 220.3 HP (162.0 kW) @ 5 300 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 240 km/h |
| Weight/power ratio | 7.83 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | A20NHT |
| Curb weight | 1 725 kg |
| Gross weight | 2 260 kg |
| Length | 5 008 mm |
| Width | 1 868 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 837 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 194.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/55R17 97W, 225/50R17 98W: 7x17 DP41 |
| Tires (option) | 245/45R18 100W, 235/45R18 98Q M+S, 245/40R18 97Q M+S: 8x18 DP42 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | SAAB AUTOMOBILE AB, S-461 80 TROLLHAETTAN |
| Approval date | 14/05/2010 |
| Type approval no. | 1SA376 |