SAAB 9-5 LIM 2.0TiD specifications — approved in Switzerland
160.5 HP
Max power
350.0 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
1 750 kg
Curb weight
1SA430
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 210 km/h |
| Weight/power ratio | 10.9 kg/HP |
| Displacement | 1 956 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | A20DTH |
| Curb weight | 1 750 kg |
| Gross weight | 2 280 kg |
| Length | 5 008 mm |
| Width | 1 868 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 837 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 171.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/55R17 97W, 225/50R17 98W: 7x17 DP41 |
| Tires (option) | 245/45R18 100W, 235/45R18 98Q M+S, 245/40R18 97Q M+S: 8x18 DP42 |
| Manufacturer | SAAB AUTOMOBILE AB, S-461 80 TROLLHAETTAN |
| Approval date | 08/03/2011 |
| Type approval no. | 1SA430 |
1SA382
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 215 km/h |
| Weight/power ratio | 10.75 kg/HP |
| Displacement | 1 956 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | A20DTH |
| Curb weight | 1 725 kg |
| Gross weight | 2 180 kg |
| Length | 5 008 mm |
| Width | 1 868 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 837 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/55R17 97W, 225/50R17 98W: 7x17 DP41 |
| Tires (option) | 245/45R18 100W, 235/45R18 98Q M+S, 245/40R18 97Q M+S: 8x18 DP42 |
| Tow cap. (braked) | 1 700 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | SAAB AUTOMOBILE AB, S-461 80 TROLLHAETTAN |
| Approval date | 05/10/2010 |
| Type approval no. | 1SA382 |
1SA378
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 215 km/h |
| Weight/power ratio | 10.75 kg/HP |
| Displacement | 1 956 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | A20DTH |
| Curb weight | 1 725 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 5 008 mm |
| Width | 1 868 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 837 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/55R17 97W, 225/50R17 98W: 7x17 DP41 |
| Tires (option) | 245/45R18 100W, 235/45R18 98Q M+S, 245/40R18 97Q M+S: 8x18 DP42 |
| Tow cap. (braked) | 1 700 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | SAAB AUTOMOBILE AB, S-461 80 TROLLHAETTAN |
| Approval date | 21/06/2010 |
| Type approval no. | 1SA378 |
1SA374
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 215 km/h |
| Weight/power ratio | 10.75 kg/HP |
| Displacement | 1 956 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | A20DTH |
| Curb weight | 1 725 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 5 008 mm |
| Width | 1 868 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 837 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 140.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/55R17 97W, 225/50R17 98W: 7x17 DP41 |
| Tires (option) | 245/45R18 100W, 235/45R18 98Q M+S, 245/40R18 97Q M+S: 8x18 DP42 |
| Tow cap. (braked) | 1 700 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | SAAB AUTOMOBILE AB, S-461 80 TROLLHAETTAN |
| Approval date | 14/05/2010 |
| Type approval no. | 1SA374 |