SAAB 900 2.5 V6 specifications — approved in Switzerland
170.0 HP
Max power
227.0 Nm
Max torque
225 km/h
Top speed
1 370 kg
Curb weight
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 5 900 rpm |
| Torque | 227.0 Nm @ 4 200 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 8.06 kg/HP |
| Displacement | 2 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / V-inj. |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B258I |
| Curb weight | 1 370 kg |
| Gross weight | 1 820 kg |
| Length | 4 637 mm |
| Width | 1 711 mm |
| Height | 1 436 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 257.0 g/km |
| Consumption | 10.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R15, 195/60R15: 6x15 DP49, 6.5x15 DP49 |
| Tires (option) | 205/50R16: 6.5x16 DP49 |
| Manufacturer | SAAB AUTOMOBILE AB, S-461 80 TROLLHAETTAN |
| Approval date | 20/09/1996 |
| Type approval no. | 1SA107 |