SAAB 9000 CD 2.3T specifications — approved in Switzerland
199.9 HP
Max power
0.0 Nm
Max torque
235 km/h
Top speed
1 415 kg
Curb weight
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 0.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 7.08 kg/HP |
| Displacement | 2 290 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj.-T |
| Transmission |
| Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B234L |
| Curb weight | 1 415 kg |
| Gross weight | 1 910 kg |
| Length | 4 794 mm |
| Width | 1 764 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 672 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 230.0 g/km |
| Consumption | 9.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15, 205/60R15: 6x15 DP33, 6.5x15 DP27, 7x15 DP25 |
| Tires (option) | 205/55R16: 6.5x16 DP27 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | SAAB AUTOMOBILE AB, S-461 80 TROLLHAETTAN |
| Approval date | 20/09/1996 |
| Type approval no. | 1SA114 |