SAAB 9000 CS 2.3TS specifications — approved in Switzerland
224.4 HP
Max power
342.0 Nm
Max torque
240 km/h
Top speed
1 445 kg
Curb weight
| Power | 224.4 HP (165.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 342.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 240 km/h |
| Weight/power ratio | 6.44 kg/HP |
| Displacement | 2 290 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj.-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B234R |
| Curb weight | 1 445 kg |
| Gross weight | 1 930 kg |
| Length | 4 761 mm |
| Width | 1 818 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 672 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 236.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91V / M+S 91T 205/60R15 91V 6.5x15 DP27 7x15 DP25 6x15 DP33 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V 6.5x16 DP27 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | SAAB AUTOMOBILE AB, S-461 80 TROLLHAETTAN |
| Approval date | 01/09/1997 |
| Type approval no. | 1SA125 |