SACHS Sharp 125 specifications — approved in Switzerland
7.6 HP
Max power
8.0 Nm
Max torque
82 km/h
Top speed
189 kg
Curb weight
| Power | 7.6 HP (5.6 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 8.0 Nm @ 5 500 rpm |
| Top speed | 82 km/h |
| Weight/power ratio | 24.87 kg/HP |
| Displacement | 124 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | s |
| Engine | FY152QMI |
| Curb weight | 189 kg |
| Gross weight | 264 kg |
| Width | 1 819 mm |
| Height | 1 122 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central + latéral |
| Tires | AV= 110/70-12 47J: 2.50x12 |
| Tires (option) | AR= 120/70-12 56J: 3.00x12 |
| Manufacturer | GUANGZHOU PANYU HUANAN MOTORS CO, RC-511480 Panyu, Guangzhou |
| Approval date | 19/11/2007 |
| Type approval no. | 6SC815 |