SAIGE Z-Power specifications — approved in Switzerland
2.7 HP
Max power
34.5 Nm
Max torque
45 km/h
Top speed
176 kg
Curb weight
6SK403
| Power | 2.7 HP (2.0 kW) @ 560 rpm |
| Torque | 34.5 Nm |
| Top speed | 45 km/h |
| Weight/power ratio | 65.19 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Radnabenmotor |
| Transmission | s |
| Engine | 10ZW7272324YA |
| Curb weight | 176 kg |
| Gross weight | 251 kg |
| Length | 1 813 mm |
| Width | 1 813 mm |
| Height | 1 127 mm |
| Wheelbase | 1 961 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central / latéral |
| Tires | AV/AR= 3.00-10, 3.50-10: 2.15x10 |
| Tires (option) | Index min: AV= 24B / AR= 47B |
| Manufacturer | WUXI SAIGE ELECTRIC VEHICLE, RC-Wuxi City |
| Approval date | 15/04/2025 |
| Type approval no. | 6SK403 |
6SK404
| Power | 2.7 HP (2.0 kW) @ 490 rpm |
| Torque | 39.0 Nm |
| Top speed | 45 km/h |
| Weight/power ratio | 65.19 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Radnabenmotor |
| Transmission | s |
| Engine | 12ZW7253319YA |
| Curb weight | 176 kg |
| Gross weight | 251 kg |
| Length | 1 813 mm |
| Width | 1 813 mm |
| Height | 1 127 mm |
| Wheelbase | 1 961 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central / latéral |
| Tires | AV/AR= 90/80-12, 90/90-12: 2.15x12 |
| Tires (option) | Index min: AV= 24B / AR= 47B |
| Manufacturer | WUXI SAIGE ELECTRIC VEHICLE, RC-Wuxi City |
| Approval date | 15/04/2025 |
| Type approval no. | 6SK404 |
6SK402
| Power | 2.7 HP (2.0 kW) @ 560 rpm |
| Torque | 34.5 Nm |
| Top speed | 45 km/h |
| Weight/power ratio | 65.19 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. moyeu roue |
| Transmission | s |
| Engine | 10ZW7272324YA |
| Curb weight | 176 kg |
| Gross weight | 251 kg |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 120 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central / latéral |
| Tires | AV/AR= 3.50-10: 2.15x10 |
| Tires (option) | Index min: AV= 24B / AR= 47B |
| Manufacturer | WUXI SAIGE ELECTRIC VEHICLE, RC-Wuxi City |
| Approval date | 24/04/2024 |
| Type approval no. | 6SK402 |