SAKURA EC7000 Tiger specifications — approved in Switzerland
9.5 HP
Max power
56.0 Nm
Max torque
110 km/h
Top speed
225 kg
Curb weight
| Power | 9.5 HP (7.0 kW) @ 1 200 rpm |
| Torque | 56.0 Nm |
| Top speed | 110 km/h |
| Weight/power ratio | 23.68 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. moyeu roue |
| Transmission |
| s |
| Engine | F7000W |
| Curb weight | 225 kg |
| Gross weight | 300 kg |
| Width | 1 965 mm |
| Height | 1 320 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central- et latéral |
| Tires | AV= 110/70-13, 130/60-13: 3.00x13 |
| Tires (option) | AR= 130/60-13: 3.50x13 |
| Manufacturer | GOLDEN LION SINGAPORE HOLDING Ltd, Singapore |
| Approval date | 13/08/2024 |
| Type approval no. | 6SH607 |