SAKURA EV1500 specifications — approved in Switzerland
2.0 HP
Max power
0.0 Nm
Max torque
45 km/h
Top speed
170 kg
Curb weight
| Power | 2.0 HP (1.5 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 45 km/h |
| Weight/power ratio | 85 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. moyeu roue |
| Transmission | s |
| Engine |
| XL1500W |
| Curb weight | 170 kg |
| Gross weight | 245 kg |
| Width | 1 910 mm |
| Height | 1 120 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central + latéral |
| Tires | AV+AR= 110/90-10: 2.5-10 |
| Tires (option) | index min. AV= 28B AR= 48B |
| Manufacturer | GOLDEN LION SINGAPORE HOLDING Ltd, Singapore |
| Approval date | 06/10/2016 |
| Type approval no. | 6SH601 |