SAKURA EV2000 specifications — approved in Switzerland
2.7 HP
Max power
115.0 Nm
Max torque
45 km/h
Top speed
157 kg
Curb weight
| Power | 2.7 HP (2.0 kW) @ 516 rpm |
| Torque | 115.0 Nm @ 38 rpm |
| Top speed | 45 km/h |
| Weight/power ratio | 58.15 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. moyeu roue |
| Transmission |
| s |
| Engine | XL2000W |
| Curb weight | 157 kg |
| Gross weight | 232 kg |
| Width | 1 910 mm |
| Height | 1 120 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central + latéral |
| Tires | AV+AR= 110/90-10: 2.5-10 |
| Tires (option) | index min. AV= 20B AR= 43B |
| Manufacturer | GOLDEN LION SINGAPORE HOLDING Ltd, Singapore |
| Approval date | 31/05/2018 |
| Type approval no. | 6SH602 |