SAKURA EV4500 Retro R specifications — approved in Switzerland
6.1 HP
Max power
48.0 Nm
Max torque
85 km/h
Top speed
172 kg
Curb weight
| Power | 6.1 HP (4.5 kW) @ 900 rpm |
| Torque | 48.0 Nm |
| Top speed | 85 km/h |
| Weight/power ratio | 28.2 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. moyeu roue |
| Transmission |
| s |
| Engine | F4500W |
| Curb weight | 172 kg |
| Gross weight | 247 kg |
| Width | 1 930 mm |
| Height | 1 140 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central- et latéral |
| Tires | AV= 120/70-12: 2.75x12 |
| Tires (option) | AR= 120/70-12: 3.50x12 |
| Manufacturer | GOLDEN LION SINGAPORE HOLDING Ltd, Singapore |
| Approval date | 25/07/2023 |
| Type approval no. | 6SH606 |