SAKURA JS2A Neon e4 specifications — approved in Switzerland
5.4 HP
Max power
54.0 Nm
Max torque
75 km/h
Top speed
178 kg
Curb weight
| Power | 5.4 HP (4.0 kW) @ 700 rpm |
| Torque | 54.0 Nm |
| Top speed | 75 km/h |
| Weight/power ratio | 32.96 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. moyeu roue |
| Transmission |
| s |
| Engine | F4000W |
| Curb weight | 178 kg |
| Gross weight | 253 kg |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 140 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central + latéral |
| Tires | AV= 120/70-12, 110/70-12: 2.75x12 |
| Tires (option) | AR= 120/70-12, 110/70-12: 3.50x12 |
| Manufacturer | GOLDEN LION SINGAPORE HOLDING Ltd, Singapore |
| Approval date | 06/08/2020 |
| Type approval no. | 6SH605 |