SAME Argon 55 Classic specifications — approved in Switzerland
52.4 HP
Max power
203.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
2 400 kg
Curb weight
4SA185
| Power | 52.4 HP (38.5 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 203.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 45.8 kg/HP |
| Displacement | 3 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1000.3W3E |
| Curb weight | 2 400 kg |
| Gross weight | 4 300 kg |
| Length | 3 725 mm |
| Width | 1 620 mm |
| Height | 2 290 mm |
| Wheelbase | 1 926 mm |
| Seats | 1 |
| Tires | AV= 9.5 R20 105A8, 11.2R20 111A8, 320/70R20 113A8, 300/70R20 110A8, 280/85R20 112A8, 8.3R24 104A8 |
| Tires (option) | AR= 13.6R28 123A8, 14.9R28 128A8, 420/70R28 133A8, 420/70R24 130A8, 380/85R28 133A8, 320/85R32 126A8 |
| Tow cap. (braked) | 20 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 500 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 17/02/2005 |
| Type approval no. | 4SA185 |
4SA186
| Power | 52.4 HP (38.5 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 203.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 45.8 kg/HP |
| Displacement | 3 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1000.3W3E |
| Curb weight | 2 400 kg |
| Gross weight | 4 300 kg |
| Length | 3 725 mm |
| Width | 1 620 mm |
| Height | 2 290 mm |
| Wheelbase | 1 926 mm |
| Seats | 1 |
| Tires | AV= 9.5 R20 105A8, 11.2R20 111A8, 320/70R20 113A8, 300/70R20 110A8, 280/85R20 112A8, 8.3R24 104A8 |
| Tires (option) | AR= 13.6R28 123A8, 14.9R28 128A8, 420/70R28 133A8, 420/70R24 130A8, 380/85R28 133A8, 320/85R32 126A8 |
| Tow cap. (braked) | 20 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 500 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 17/02/2005 |
| Type approval no. | 4SA186 |