SAME Argon 80 specifications — approved in Switzerland
75.3 HP
Max power
342.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
2 960 kg
Curb weight
4SA335
| Power | 75.3 HP (55.4 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 342.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 39.31 kg/HP |
| Displacement | 2 887 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KD3 55 TA |
| Curb weight | 2 960 kg |
| Gross weight | 4 150 kg |
| Length | 3 852 mm |
| Width | 1 940 mm |
| Height | 2 423 mm |
| Wheelbase | 2 100 mm |
| Seats | 1 |
| Tires | AV= 250/85R20 116A8 / 11.2-24 8PR / 210/95R28 116A8 / 320/85R20 119A8 / 420/65R20 135D / 320/70R24 116A8 |
| Tires (option) | AR= 340/85R28 127A8 / 16.9-30 12PR / 160/95R46 117A8 / 380/85R30 135A8 / 540/65R28 149D / 480/70R30 141A8 |
| Tow cap. (braked) | 23 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 1 800 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 04/05/2018 |
| Type approval no. | 4SA335 |
4SA394
| Power | 74.4 HP (54.7 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 341.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 42.34 kg/HP |
| Displacement | 2 887 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KF1 3055 TA |
| Curb weight | 3 150 kg |
| Gross weight | 5 200 kg |
| Length | 3 879 mm |
| Width | 1 740 mm |
| Height | 2 425 mm |
| Wheelbase | 2 100 mm |
| Seats | 1 |
| Tires | AV= 280/85R24 115A8 / 320/85R20 119A8 / 9.5-20 PR8 / 405/70R20 136G / 280/70R20 116A8 / 360/70R20 129A8 |
| Tires (option) | AR= 320/85R36 128A8 / 380/85R30 135A8 / 13.6-28 PR12 / 480/70R30 141D / 420/70R24 130D / 420/70R30 134D |
| Tow cap. (braked) | 23 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 1 800 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 24/11/2021 |
| Type approval no. | 4SA394 |