SAME Dorado 105 specifications — approved in Switzerland
100.6 HP
Max power
433.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 660 kg
Curb weight
| Power | 100.6 HP (74.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 433.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 36.38 kg/HP |
| Displacement | 3 850 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KF2 4078TA |
| Curb weight | 3 660 kg |
| Gross weight | 5 200 kg |
| Length | 4 151 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 2 545 mm |
| Wheelbase | 2 271 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 405/70R20 136G, 420/65R20 125D, 320/70R24 116A8, 380/70R20 132A8, 320/70R20 113A8, 320/85R20 119A8 |
| Tires (option) | AR= 480/70R30 141A8, 540/65R28 145A8, 480/70R30 141A8, 540/65R30 153A8, 480/65R28 148A8, 380/85R30 135A8 |
| Tow cap. (braked) | 24 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 1 800 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 01/06/2022 |
| Type approval no. | 4SA431 |