SAME Dorado 3 100 specifications — approved in Switzerland
95.2 HP
Max power
373.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 250 kg
Curb weight
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 373.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 34.14 kg/HP |
| Displacement | 4 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1000.4WTI2E3 |
| Curb weight | 3 250 kg |
| Gross weight | 5 200 kg |
| Length | 4 125 mm |
| Width | 1 650 mm |
| Height | 2 570 mm |
| Wheelbase | 2 230 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 avec cabine |
| Tires | AV= 320/70R24 116A8, 405/70R20 136G, 360/70R20 120A8, 12.4R20 116A8, 405/70R20 136G, 8.3R24 106A8 |
| Tires (option) | AR= 13.6R36 127A8, 480/70R30 141A8, 420/70R30 134A8, 14.9R30 129A8, 600/65R28 142A8, 230/95R36 128A8 |
| Tow cap. (braked) | 25 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 14/09/2009 |
| Type approval no. | 4SA244 |