SAME Dorado 55 specifications — approved in Switzerland
56.0 HP
Max power
197.1 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
2 490 kg
Curb weight
4SA137
| Power | 56.0 HP (41.2 kW) @ 2 350 rpm |
| Torque | 197.1 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 44.46 kg/HP |
| Displacement | 3 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1000.3A7 |
| Curb weight | 2 490 kg |
| Gross weight | 4 915 kg |
| Length | 3 726 mm |
| Width | 1 785 mm |
| Height | 2 460 mm |
| Wheelbase | 2 056 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 320/70R20 113A8 11.2R20 111A8 12.4R20 116A8 360/70R20 120 A8 |
| Tires (option) | AR= 420/70R28 133A8 14.9R28 128A8 16.9R28 136A8 420/70R30 133 A8 |
| Tow cap. (braked) | 25 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 26/05/2000 |
| Type approval no. | 4SA137 |
4SA141
| Power | 56.0 HP (41.2 kW) @ 2 350 rpm |
| Torque | 197.1 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 44.46 kg/HP |
| Displacement | 3 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: (AV= déclenchable) |
| Engine | 1000.3A7 |
| Curb weight | 2 490 kg |
| Gross weight | 4 915 kg |
| Length | 3 726 mm |
| Width | 1 785 mm |
| Height | 2 760 mm |
| Wheelbase | 2 056 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 (si cabine) |
| Tires | AV= 320/70R20 113 A8 11.2R20 111 A8 12.4R20 116 A8 360/70R20 120 A8 |
| Tires (option) | AR= 420/70R28 133 A8 14.9R28 128 A8 16.9R28 136 A8 420/70R30 133 A8 |
| Tow cap. (braked) | 25 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 26/05/2000 |
| Type approval no. | 4SA141 |